alanya lavabo acma,alanya tikanik acma,alanya tikanik acma,
MEF LİSESİ - Projeler
MEF LİSESİ KAYIT BİLGİSİ
Kayıt işlemleri ile ilgili bilgi almak ve kayıt formuna
ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.
  • Anaokullar
  • İlkokullar
  • Ortaokullar
  • Liseler
MEF LİSESİ
Ulus Mahallesi Öztopuz Caddesi Leylak Sokak
34340 Ulus / Beşiktaş / İstanbul
T: (0212) 362 26 33 - 1230 F: (0212) 287 79 11


TÜBİTAK Projeleri 2013-2014


Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik vb. derslerinden uygun görülen projelerle TÜBİTAK proje yarışmalarına katılmaktayız.
Matematik Projeleri


2013-2014 Öğretim Yılı Tübitak Proje Yarışmasına Katılan Matematik Projeleri

Matematik Kulübü öğrencilerimiz danışman öğretmenleriyle birlikte kulüp saatleri içerisinde düzenli çalışmalar yaparak bu yıl 4 proje hazırlamışlardır. Hazırlanan projelerden üçü 17-20 Mart tarihleri arasında yapılan 45. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri İstanbul Bölge Finalinde sergilenmeye değer bulunmuştur.

1. Projenin Adı:"Çokgenlerin İçindeki  Paralelkenarların İncelenmesi"  (İstanbul Avrupa Bölge Finali)

Projenin Amacı: Köşeleri farklı bir çokgenin kenarları üzerinde yerleşen çokgenlerle ilgili sorular, geometride sıkça karşımıza çıkan problemlerdendir. Projemizin temel amacı bu şekilde oluşturulan  çokgenleri incelemek ve  onların özelliklerini tespit edip, geometri sorularının çözümüne uygulamaktır.


 
   

2. Projenin Adı: "Fonksiyonların En Büyük ve En Küçük Değerlerinin Elementer Eşitsizlikler Yardımıyla Bulunması " (İstanbul Avrupa Bölge Finali)

Projenin Amacı: Projemizin temel amacı,  çeşitli fonksiyonların maksimum ve minimum değerlerinin Aritmetik-Geometrik Ortalama Eşitsizliği ve Cauchy-Schwarz Eşitsizliği kullanarak bulunmasıdır.


3. Projenin Adı: "Bir Üçgen ile Açıortay Ayaklarından Oluşan Üçgenin İlişkisi " (İstanbul Asya Bölge Finali)

Projenin Amacı: Projemizin temel amacı, "Bir üçgenin iç açıortay ayaklarından oluşan üçgen ikizkenar ise o üçgen de ikizkenar mıdır?" sorusunu cevaplandırmak, sorunun cevabının "hayır" olduğu durumları gerçekleştiren özel üçgen tiplerini bulup, onların farklı özelliklerini ortaya koyup ispatlamaktır.


   

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Asya Bölge Sergisi Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde, Avrupa Bölge Sergisi İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde 17-20 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş, yapılan ödül töreninde dokuz farklı alanda İstanbul Asya Bölgesinde hazırlanmış olan 471 proje arasından ön eleme ile seçilen 100 proje arasında yer alan Matematik projemiz sergilenen 11 Matematik projesi içerisinde İstanbul Asya Bölge 1.si olmuş ve Ankara’da yapılan TÜBİTAK Türkiye Finali’ne katılma hakkı kazanmıştır.


   

MEF Lisesi 11-D sınıfı öğrencilerimizden İnal ERGUN, Matematik Öğretmeni Sn. İpek DULUNDU rehberliğinde hazırlamış olduğu "Vieta Teoremi Yardımı ile Üçgenlerdeki Bazı Trigonometrik Özdeşliklerin ve Eşitsizliklerin Elde Edilmesi" adlı matematik projesi ile 11-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında merkezi ABD'de bulunan "Intel International Science and Engineering Fair" isimli uluslararası proje yarışmasında Türkiye'yi matematik alanında temsil etme hakkı elde etmiştir. Bu yarışmaya dünya genelinden yaklaşık 7 milyon proje arasından 1600 proje davet edilmiş olup davet edilen projeler ülkelerinin resmi proje düzenleyicisinin önerisiyle katılmaktadırlar. Bu anlamda Türkiye Birincisi olan öğrencimiz TÜBİTAK tarafınca seçilerek ve yarışmaya önerilerek davet edilmiştir.


   

Bilgisayar Projeleri


2013-2014 Öğretim Yılı Tübitak Proje Yarışmasına Katılan Bilgisayar Projeleri

Bilişim Teknolojileri Kulübü öğrencilerimiz danışman öğretmenleriyle birlikte kulüp saatleri içerisinde düzenli çalışmalar yaparak bu yıl 3 proje hazırlamışlardır. Hazırlanan projelerden biri 17-20 Mart tarihleri arasında yapılan 45. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri İstanbul Bölge Finalinde sergilenmeye değer bulunmuştur.

1. Projenin Adı: Moleküler Dinamik Yöntemiyle Tehlikeli Gazların Simülasyonu

Projenin Amacı: Bütan, metan ve karbonmonoksit gibi tehlikeli gazların kapalı ortamlarda "Moleküler Dinamik'ten" yararlanarak sıcaklık, basınç gibi etkenler göz önünde bulundurularak yayılmasının hesaplanması ve sonrasında bunun görsel bir simülasyona çevrilmesi.

Projemiz 45. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge Finalinde Bölge 3.'lüğü dercesi almıştır.


 
   

2. Projenin Adı: Şekil Tanıma

Projenin Amacı: Sayısal görüntü işleme ve örüntü tanıma teknolojilerinde sıkça kullanılan düzgün şekillerin yönlerinden ve büyüklüklerinden bağımsız bir şekilde tanınmasını sağlayacak bir yöntem ve teknik geliştirmek.


3. Projenin Adı: Dönüşüm

Projenin Amacı: Gelecekte atık teknoloji haline gelecek bu günün mobil teknolojileri üzerindeki kameralardan belli zaman aralıklarında görüntü alarak ana sisteme görüntü ileten ve bilgisayar üzerinden görüntüyü alarak işleyebilen bir örnek sistem tasarlamak.

 Biyoloji Projeleri

2013-2014 Öğretim Yılı Tübitak Proje Yarışmasına Katılan Biyoloji Projeleri

Biyoloji Kulübü öğrencilerimiz danışman öğretmenleri ile birlikte kulüp saatleri içerisinde düzenli çalışmalar yaparak bu yıl 2 proje hazırlamışlardır. Bu projelerle 45. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasına gönderilmiştir. Ayrıca ulusal ve uluslararası bir çok yarışmada da okulumuzu temsil etmişlerdir.

1. Projenin Adı: Yumurta kabuğunun in vitro ortamda antibakteriyel, antifungal ve antipest etkilerinin incelenmesi ile zirai mücadelede ekosistemlerin sürdürülebilirliğini bozmayan bir yöntem olarak kullanılması.

Projenin Amacı: Yumurta kabuğunun in vitro ortamda antibakteriyel, antifungal ve antipest etkilerinin incelenmesi ile yumurta kabuklarından ekosistemin dengesini bozmayan ve insan sağlığına zarar vermeyen bir zirai mücadele yöntemi olarak kullanılması.

Projemiz İstek Vakfı tarafından düzenlenen IX. FEN BİLİMLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI’nda Birinci olmuştur.   

2. Projenin Adı: Obezite Hastaları İçin Sağlıklı Diyet Yoğurt Üretimi


Projenin Amacı: Yoğurt üretimi zor olacak atık tereyağ altı suyundan doğal kıvam arttıcı ve jelleştiriciler olarak bilenen guar gamı, akasya gamı, keçiboynuzu gamı ve pektin kullanılarak obezite hastaları için kalorisi az ve sağlıklı yoğurt üretilmesi.

 

Projemiz 8-11 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılan DOESEF Ortaöğretim Öğrencileri Proje yarışmasında Arjintin’de yapılacak olacak EXPOCYTAR 2015 Türkiye’yi temsil edecek proje (Biyoloji Projesi)  ödülünü almışlardır.Fizik Projeleri


2013-2014 Öğretim Yılı Tübitak Proje Yarışmasına Gönderilen Fizik Projeleri

Fizik Kulübü öğrencilerimiz danışman öğretmenleri ile birlikte kulüp saatleri içerisinde düzenli çalışmalar yaparak bu yıl 2 proje hazırlamışlardır. Bu projelerle 45. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasına gönderilmiştir. Ayrıca ulusal ve uluslararası bir çok yarışmada da okulumuzu temsil etmişlerdir.

Projenin Adı: Kalp Piline Yardımcı Olacak Piezoelektrik Plaka Çeşitleri

Proje Amacı: Projemizde kalbin kasılıp gevşeme hareketinden yararlanarak kalp pillerine ek enerji sağlayan piezoelektrik plakalarından ideal olanının tespit edilmesi amaçlanmıştır. bu hedef doğrultusunda farklı uzunluk, cins ve kütleli plakaların voltaj-akım değerleri ve enerji iletiminde koaksiyel kablonun etkisi incelenmistir.


 

2. Projenin Adı: İstanbul Metrosunda Radon Gazı Ölçümü


Projenin Amacı: Bu projede İstanbul metrosunda yeraltından çıkan radon gazı ölçümü yapılarak çevreye verdiği zararlar araştırılıp bir model tasarlandı.Kimya Projeleri


2013-2014 Öğretim Yılı Tübitak Proje Yarışmasına Gönderilen Kimya Projeleri

Kimya Kulübü öğrencilerimiz danışman öğretmenleri ile birlikte kulüp saatleri içerisinde düzenli çalışmalar yaparak bu yıl 2 proje hazırlamışlardır. Bu projelerle 45. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasına gönderilmiştir. Ayrıca ulusal ve uluslararası bir çok yarışmada da okulumuzu temsil etmişlerdir.

Projenin Adı: Katı Oksit Yakıt Hücrelerinde Kullanılan Anotlara Vanadyum Ve Mangan Eklenmesinin, Enerji Çevrim Verimliliği Üzerine Etkisinin Araştırılması.

Proje Amacı: Bu projede gıdalara koruyucu olarak katılan potasyum sorbat ve sodyum benzoat, tatlandırıcı olarak katılan aspartam ve asesülfam-K ile renklendirici olarak katılan tartrazin maddelerini içeren gıda ürünlerinin kantitatif analizinde kullanılabilecek, bu maddelerin bir arada analizlerine olanak sağlayan bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Projemiz 2014 Ortaöğretim Öğrencileri Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda Finalist olmuştur.


2. Projenin Adı: Hastalıkların Teşhisinde Floresans Spektroskopisinin Yöntem Olarak Geliştirilmesi


Projenin Amacı: Floresans indikatör yardımı ile çözücü (THF) ortamında artan oranda kolesterol tayini yapılabilir ve floresans spektroskopisi hassas ve kısa sürede cevap verebilen bir metot olarak hastalıkların teşhisinde kullanılması hedeflenmiştir.


Projemiz 8-11 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılan DOESEF Ortaöğretim Öğrencileri Proje yarışmasında Türkiye İkincisi olmuştur.