Beden Eğitimi ve Spor

Beden Eğitimi Programına Genel Yaklaşımımız

Öğrencilerin bedensel yetenek ve yeterliliklerini keşfetmelerini, sağlıklı yaşam ilkelerine uygun bir yaşam sürdürme becerisini kazanmalarını hedeflediğimiz programımız, anaokulundan lise tamamlanıncaya kadar dikey olarak yapılandırılıştır.

Programın genel hedefi, öğrencilerimizin bireysel yetkinliklerini keşfederken her bir öğrencimizin en az bir spor dalıyla ilgilenmelerini ve spor kültürünü yaşamın bir parçası haline getirmek üzere odaklanmıştır.

Beden Eğitiminin Yararları

  1. Sağlığa destek : Beden Eğitimi, etkinliklere katılımı ile çocuğun bedensel formunu ve iskelet sistemini geliştirir.
  2. Pozitif etkileşim: Beden Eğitimi, ortak ve kurallara uygun oyun becerilerini destekleyen doğal bir öğrenme ortamı sağlar, hareket eğitimi etkinlikleri ile çocukların birbirleriyle iletişim kurma becerisi gelişir.
  3. Kendine güven ve kendini gerçekleştirme: Beden Eğitimi etkinlikleri çocuklara kendine değer verme duygusu aşılar.
  4. Akademik başarı: Beden Eğitimi “aktif beden, aktif beyin” ilkesini benimser.

Ders Hedeflerimiz

Öğrencilerimize beden eğitimi ve spor aracılığıyla kazandırmayı hedeflediğimiz  özellikler şunlardır:

Kişisel özelliklerini olumlu yönde geliştirmek,

Zamanı doğru kullanmak,

Zihinsel-mental dayanıklılığı artırmak ve kendine güven duygusunu geliştirmek,

Pratik çözüm yolları bulmak,

Oyun yoluyla zihinsel dinlenmek,

Egzersiz yolu ile vücudu sağlıklı tutmak,

Sağlıklı bireyler olabilmek için beslenmenin önemini, hijyeni benimsetmek,

Zararlı alışkanlıklardan korunmak

Özgün Uygulamalarımız

MEF Ortaokulu olarak etkinlik derslerimizde öğrencilerimiz seçtikleri branşlarda;  basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi, cimnastik, yapay kaya tırmanışı, okçuluk, yüzme ve tenis branşlarıyla tanışır, bu sporların kurallarını ve becerilerini öğrenirler. Haftanın belirli günlerinde okul sonrası yapılan antrenmanlar ile okul takımlarımız için bir hazırlık süreci oluşturulur .Oluşturulan okul takımlarımız ile il,ilçe ve özel turnuvalarda okulumuzu temsil eder ve deneyim sahibi olurlar .

Öğrencilerimiz, sportif etkinliklere katılır aynı zamanda da iş birliği içinde çalışan, yardımlaşan, sorumluluk sahibi, liderlik yapabilen, fair-play ilkesi gereğince dostça mücadele eden ve kazananı kutlayan, yararlanılan araç-gereçleri iyi kullanan ve koruyabilen öğrenciler olarak yetişirler.

Okulumuzda düzenlediğimiz sınıf içi sportif turnuvalarla öğrencilerimiz, sportif organizasyonlara katılma, mücadele duygusunu yaşama, spor karşılaşmalarını centilmenlik sınırları içerisinde seyretmeyi de öğrenirler.

Yüzme dersleri: Öğrencilerimizin, okulumuzun yüzme havuzundan etkin olarak yararlanmaları amaçlanır. Beden Eğitimi dersleri kapsamında öğrencilerimiz, öğretim yılının bir ayını yüzme sporuyla tamamlar.

Etkinlik ders saatinde, yüzme branşını seçen öğretmenlerimiz, haftada 2 saat yüzme dersine katılırlar.

Yüzme takımına seçilen öğrencilerimiz, takım çalışmaları kapsamında yüzme antrenmanlarına katılırlar.

Bizi Takip Edin

InstagramLinkedinYouTube